„Wsparcie w lubelskim” - finansowany z środków pozyskanych w ramach umowy darowizny nr 732/XII/2023 od Fundacji Orlen

W 2023 roku, Fundacja Konwent Klubów i Centrów Integracji Społecznej realizowała projekt: „Wsparcie w lubelskim” - finansowany z środków pozyskanych w ramach umowy darowizny nr 732/XII/2023 od Fundacji Orlen.

Celem projektu było zwiększanie świadomości społecznej w obszarze możliwości korzystania z pomocy społecznej i usług społecznych (środowiskowych form wsparcia) na obszarze województwa lubelskiego. W tym celu zrealizowana została produkcja filmowa skoncentrowana na prowadzanych przez wybraną lubelską jednostkę ośrodkach nakierowanych na realizowane zadań z zakresu pomocy społecznej i usług społecznych zgodnie z ideą deinstytucjonalizacji. Film prezentuje działania podejmowane przez trzy różne typy samorządów. Gminę wiejską ( Gmina Wojcieszków), w której utworzono CUS, Gminę miejską ( Miasto Hrubieszów) w której funkcjonuje MOPS oraz Powiat (Powiat Łęczyński), który aktywnie realizuje usługi środowiskowe dla swoich mieszkańców. Oprócz filmu powstał album zdjęciowy zawierający fotorelację wraz z opisem wybranych miejsc pomocy społecznej (dobrych praktyk w zakresie usług społecznych – wskazanych powyżej). Celem realizacji tych materiałów było stworzenie kompleksowego narzędzia umożliwiającego zwiększanie wiedzy mieszkańców województwa lubelskiego w zakresie form pomocy społecznej, w szczególności usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym. Stworzone w ramach projektu materiały stanowią kompleksowy informator w obszarze zwiększania świadomości o korzystaniu z systemu pomocy społecznej.

Odbiorcami działań sfinansowanych z darowizny były i nadal są przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego, w szczególności władze samorządowe i pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, które statutowo powinny świadczyć usługi społeczne dla lokalnych społeczności. Działania zostały także skierowane do odbiorców tych usług. Jak wynika z ostatnich badań prowadzonych przez instytucje publiczne sytuacja ekonomiczna w Polsce w wyniku pandemii oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę wywołuje coraz trudniejszą sytuację materialną Polaków, co w największym i najbardziej dotkliwym stopniu dotyka osoby najuboższe, a także borykające się z utrudniającymi codzienne funkcjonowanie trudnościami mogącymi prowadzić do wykluczenia społecznego (np. niepełnosprawności fizyczne i intelektualne (zaburzenia psychiczne, depresje w szczególności wśród dzieci i młodzieży, problemy natury adaptacyjnej, wykluczenia z powodu pochodzenia/statusu materialnego). Dlatego też pojawia się istotna społecznie potrzeba zaangażowania jednostek i organów pomocy społecznej państwa, jednak skuteczność ich prac jest uzależniona od ich rozpoznawalności oraz świadomości obywateli o narzędziach i możliwościach jakie takie te ośrodki oferują. Zwiększaniu takiej świadomości ( posiadanych praw obywatelskich) służył niniejszy projekt.

Dzięki realizacji projektu zwiększyła się świadomość społeczna w obszarze możliwości korzystania z usług społecznych. Włodarze samorządowi, a także pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, których celem jest świadczenie usług społecznych zdobyli nową wiedzę w zakresie potrzeby świadczenia tych usług w szczególności usług świadczonych w procesie deinstytucjonalizacji. Odbiorcy ponadto zapoznali się z przykładami dobrych praktyk w zakresie świadczenia usług społecznych. Zdobyta wiedza przełożyła się na większą świadomość potrzeby świadczenia tych usług, a także na większą aktywność w świadczeniu usług środowiskowych w społecznościach lokalnych Lubelszczyzny.

Otrzymana darowizna wpłynęła także na rozwój realizatora projektu. Fundacja poprzez realizację działań finansowanych z darowizny (film i album) jest bardziej rozpoznawalna w całych województwie, a też w kraju ( dzięki kampanii internetowej stworzone produkty były dostępne i rozpowszechniane w całym kraju). Działania te szczególnie przyczyniły się do wzrostu rozpoznawalności, ale też rozwoju jednostek prowadzonych przez realizatora: Ogólnopolski Konwentu Centrów Usług Społecznych, Obserwatorium Centrów Usług Społecznych oraz Konwentu Klubów i Centrów Integracji Społecznej.

Do pobrania:

<-- powrót